Labkariyer - kariyer iş ilanları
İŞVEREN

Renkler - Giyim Tarzı

Renkler - Giyim Tarzı

Paylaş: Gönder

İş görüşmesinde ilk izlenim çok önemlidir. Bu sebeple giyim tarzınız ve seçtiğiniz renkler ilk vurucu güç olacaktır.
 

Yazımıza örneklerle başlayalım;

“İnsanlar kıyafetleriyle karşılanır, İlmiyle ağırlanır, ahlakıyla uğurlanır” Hz. Mevlana
 

“Ye kürküm ye” Nasrettin Hoca

“ Aba altında er yatar” Atasözü

“Bir güzel kıyafet, iyi bir tavsiye mektubudur”  Cenap Şahabettin

“Elbiseler, insanın ruhudur”  W.Shakespeare

“Zarafet göze batmak değil, akılda kalmaktır” Giorgio Armani

Gelin renklerin dilini birlikte çözelim.
 

İŞ GÖRÜŞMESİNDE NE RENK GİYSEM?

İstediğiniz pozisyonla ilgili iş görüşmesine çağırılıyorsunuz. “Nasıl giyinmeliyim ?” sorusu hemen herkesin il düşündükleri arasındadır. Çünkü artık ilk görüşmede dış görünüşün önemi yadsınamaz bir gerçektir. Peki ama ne tarz giyinmeli, hangi renkler daha etkili?  İşte renklerin dili;

Kırmızı

Kırmızı, canlılık ve dinamizmle ilgili bir renktir. Kırmızı renk fiziksel olarak ataklığı canlılığı, duygusal bağlamda bir işi sonuna kadar götürme azmini ve kararlılığını göstermektedir. Bu renk mutluluğu temsil eder ve kişinin iştahını açar. Dünyadaki büyük gıda firmalarının (Coca Cola, Pizza Hut, Mc Donald’s, Burger Kıng) hepsinin logosunun kırmızı olması rastgele seçilmiş değildir. Ayrıca ne kadar parlak olursa olsun hiçbir renk kırmızı kadar dikkat çekmez. İnsanların üzerinde canlandırıcı, kışkırtıcı ve heyecan verici bir etkiye sahiptir. Fakat uzun süre bakıldığında sinirlerde gerginlik meydana getirir. Çok dikkat çekici ve uzun süre bakıldığında ruhsal gerginlik meydana getirmesinden dolayı iş görüşmelerinde kırmızının tercih edilmesi çok doğru olmayacaktır.

Sarı

Sarı zeka, incelik ve pratiklikle ilgilidir. Toplumsal yaşamı ve birlikte çalışmayı yansıtan bir anlamı vardır. Geçiciliğin ve dikkati çekiciliğin ifadesidir. Dikkat çeksin ve geçici olduğu bilinsin diye taksilerin rengi sarı olarak belirlenmiştir. Geçiciliği simgelediği için taksilerde kullanılan bu renk bankacılık sektöründe tercih edilmez. Bunun nedeni bankaların doğrudan parayla ilintili olması ve hiçbir bankanın paranın geçici olmasını göstermek istemiyor olmasıdır. Keyfi yerinde olmayan kişiler, sarı rengin hakim olduğu ortamlarda kendilerini gevşemiş, hafiflemiş hissederler. Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sonbaharın hüznü ortaya koyan gizemli ikliminde sarının her tonunu izlemek mümkündür. Kalıcılığı simgelemediğinden dolayı iş görüşmelerinde sarının tercih edilmesi ileriye dönük olumsuz sonuçlar doğurabilir.

Yeşil

Yeşil ahenk, huzur, uyum ve anlayış ile özdeşleştirilir. Güven vermesinden dolayı özellikle bankaların logolarında en çok tercih edilen ikinci renktir. Bu renk zihnin yaratıcılığını körüklediği gibi, rahatlatıcı özelliğinden dolayı büyük lokanta ve mutfaklarda kullanılır. Doğrudan doğanın ve baharın rengi olması sebebiyle, insanlar üzerindeki etkisi tartışmasızdır. Yapılan araştırmaların sonuçlarına göre, yeşil alanlarda insanların daha az mide rahatsızlığına maruz kaldıkları saptanmıştır. İnsanlara ruh dinginliği vermesinden dolayı, ilk izlenimin olumlu gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Mavi

Mavi rengin üzerimizdeki etkisi çok fazladır; sakinliğin ve mutluluğun rengi diyebiliriz. Mavi renk gökyüzünün ve geniş ufukların simgesidir. Sınırsızlığı ve sonsuzluğu ifade eder. Özünde sınırları kaldırılmış evrensel bir enerjinin potansiyelini taşır. Huzuru temsil ederek, tabiatta ağırlıklı olarak bulunan renklerden biri olması sebebiyle insanı sakinleştirir, ruh gerginliğini azaltır. Özellikle açık mavi renkler sakinleştirici etkisinden dolayı kişinin iş ve ev ortamında sık olarak kullanması gereken bir renktir. Bu renk, ilk izlenim sonucu olumlu düşüncelerin gelişmesine katkı sağlamaktadır.

Lacivert

Lacivert, açıklığı, netliği ve gözle görülemeyeni simgeler. Sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği temsil eder. Bu nedenle iş adamlarının ve firmaların sıkça tercih ettiği bir renktir. Özellikle önemli iş görüşmelerinde tavsiye edilen bir renk tonudur. Lacivert giyen kişiler kendilerini çok daha karizmatik ve inandırıcı hissederler. Ayrıca bu yüzden dünyadaki firmaların birçoğu logolarında lacivert rengi kullanır. İnsanların üzerinde başarılı ve güçlü imaj bırakmasından dolayı özellikle iş görüşmelerinde lacivertin tercih edilmesi önerilir.

Menekşe-Mor

Menekşe ruhsal esenlik ve sonsuzluk ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih, aristokratların, burjuvazinin, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Nevrotik kişilik özelliklerine sahip insanların, duyguları açığa çıkarmasından dolayı bu renkten uzak durdukları saptanmıştır. Bu rengi iş görüşmelerinde, giymeniz çok doğru bulunmamaktadır.

Siyah

Siyah, gücü ve tutkuyu temsil eder. Siyah renkli makam araçlarının tercih edilmesi bir tesadüf değildir. Siyah, aynı zamanda hırsın da göstergesidir. Batı toplumlarında yası, matemi anlatan siyah, uzak Asya’da özellikle Japonya’ya da mutluluğu simgelemektedir. Konsantrasyonu sağlayan renklerin başında gelmektedir. Einstein'in konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girerek, bu şekilde düşündüğü söylenir. Siyahın, iş görüşmelerinde tercih edilmesi iş konusunda oldukça hırslı olduğunuz mesajını verebilir.

Gri

Diplomasiyi ve ağırlığı vurgulayan bir renktir. Hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Ciddiyetini ortaya koymak isteyenler iş görüşmelerinde bu rengi tercih edebilirler; ancak durağanlığı da simgelediğinden ilk izlenimde hoş bir etki bırakmayabilir.

Kahverengi

Gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. İnsanlar üzerinde canlılık hareketlilik etkisi bırakır. Hareketliliği artırmasından dolayı kahverenginin hakim olduğu mekanlarda uzun süre oturmak güçtür. Fast-food restorantların hepsinin masa ve sandalyelerin renginin kahverengi olması bir tesadüf değildir. Amaç insanların aldıkları ürünleri hızlı bir şekilde tüketip gitmelerini sağlamaktır. Kahverengi aynı zamanda teklifsiz, rahat bir renk olarak kabul edilir. Karşınızdakinin kendini resmiyetten uzak, daha rahat hissetmesini ve açılmasını sağlar. Gazetecilerin zaman zaman kahverengi kravat ve elbiseleri tercih etmesi bu durumla açıklanabilir. İş görüşmelerinde ve profesyonel toplantılarda kahverenginin tercih edilmesi doğru değildir. Çünkü kahverengi toprak rengi olmasından dolayı, sizin dikkat çekici özelliklerinize ket vurabilir. 

Neler Giymeliyiz ?
 

Aslında kendimizi kıyafetlerimizle ifade etmemiz, konuşarak ifade etmekten daha kolaydır. İlk görüşmede verdiğiniz izlenim çok önemlidir ve bu izlenim işe alınma şansınızı da büyük oranda etkileyecektir. Uzmanlar bu sürenin tanışma anında ilk 6 saniye olduğunu belirtiyor.

Unutmayın görünüşünüz, aslında kim olduğunuzdur. Giyim tarzınız, o kıyafetleri taşıyışınız ve dış görünüşünüzün temiz ve düzgün oluşu; geldiğiniz yeri, statünüzü, ruh halinizi, zevklerinizi ve kültürel alt yapınızı ortaya koyar. Görüşmeye giderken ne kadar hazırlandığınız ve bu işi ne kadar ciddiye aldığınız da kıyafetlerinizden rahatlıkla anlaşılır. Bu yüzdendir ki o çok istediğiniz işe kabul edilmenizde kıyafetinizin ve verdiğiniz ilk izlenimin önemi büyüktür. Ayrıca ilk görüşmede kıyafetinize verdiğiniz önem işverene de güven aşılar, ona size vereceği görevi ne kadar iyi yapabileceğiniz hakkında fikir verir.

İşinize yarayacak bazı öneriler:

İlk olarak bilmeniz gereken erkek ya da kadın fark etmez, görüşme için seçeceğiniz kıyafet görüşmeye gittiğiniz kurumun kültürüne uygun olmalıdır. Sektörlere bağlı olarak giyim tarzı değişir. Örneğin, bir bankanın çalışanları, bir reklam ajansı çalışanlarından daha ciddi giyinir. Bu nedenle iş görüşmesine gideceğiniz şirketi önceden inceleme şansını yakalamaya ve oraya uygun bir kılıkla görüşmeye gitmeye çalışın.

Genel olarak sade ve abartısız giyim artı sayılırken, bahsettiğimiz gibi bazı sektörlerde (moda, reklam ajansı, mimarlık) abartılı olmak artı puan getirebilir.

Kadınlar: 

 Etek/ceket ya da pantolon/ceket tercih etmeniz şık bir görünüm elde etmenizi sağlar. Pantolon ve ceketin içine dar kesim bir gömlek ya da trikolar ya da kazaklar tercih edebilirsiniz. Gömleğin üzerine de bisiklet yaka ya da ‘V’ yaka triko kazaklar tercih edebilirsiniz. Ceket giymediğiniz zamanlarda gömleğinizin üzerine giyeceğiniz koyu renkli triko bir kazak sizi hem profesyonel göstermeye yardımcı olacaktır. 

 Sade, abartıya kaçmayacak, taşı olmayan ayakkabılar tercih etmelisiniz. Ayakkabı tercih ederken genellikle giydiğiniz kıyafet tonlarında, topuklu ayakkabılar tercih etmelisiniz. Eğer daha zayıf görünmek istiyorsanız, sivri burunlu ayakkabılar tercih etmelisiniz. Boyunuz kısa ise bilekte biten ayakkabılar ve uzun çizmelerden uzak durmalısınız. Göbek probleminiz varsa belde biten çantalar seçmeyin.

 Çanta tercih ederken, kısa bir kadınsanız çok büyük çanta tercih etmemelisiniz. Elinize sade bir portföy çanta alırsanız güzel olacaktır. Yandan takılan çantaları kesinlikle kullanmayın. Çanta çok önemlidir, bayanları kaliteli gösteren ayakkabı ve çantadır. Temiz olmalılardır.

 Takı tercih ederken, asla büyük takılar kullanmamalıyız, abartıya kaçmamalıyız. Sade küçük küpeler tercih etmelisiniz. Şık, ince zincirli kolye  de tercih edebilirsiniz. Fakat eğer varsa piercing, burunda halka, kulaklarda 3-4 küpeler çıkartılmalıdır.

 Mülakata giderken saç ve makyajınızı abartıdan uzak sade ve doğal yapmalısınız. Saçınız temiz ve düzgün olsun yeter. Aşırıya kaçmamalısınız. Örneğin saçınızı çok kabartmadan modeller yapmalısınız. Makyajınızda da makyaj yapma ile yapmama arasında bir görüntünüz olmalı, açık ve hafif renkler tercih etmelisiniz. Koyu renk farlardan uzak durun ve mümkünse kıpkırmızı bir ruj sürmeyin. Tırnaklar ise uygun bir uzunlukta ve temiz olmalıdır, oje tercihiniz açık renk olmalıdır.

 

Erkekler: 

 Takım elbise, genellikle beyaz aşağıya kadar düğmeli gömlek, isteğe bağlı gömleğin üzerine triko kazak, kravat(sade pastel ve desensiz), siyah çorap tercih etmelisiniz. Kravatınız kesinlikle şekilli, alacalı bulacalı bir görünümlü kravat olmamalıdır. Sade, hatta ipek olması size artı puan kazandırır. akı olarak sadece saat takmanızı öneririz. Ayakkabı tercihinde siyah veya kahverengi temiz bir spor olmayan bir ayakkabı tercih edin.

 Modayı takip etmek her alanda olduğu gibi kol saatlerinde de çok önemlidir. Siz de tarz ve modanıza göre farklı kol saatlerini değerlendirebilirsiniz. Herkesin birden fazla saati olmalıdır. Bu saatlerin tarzları farklı olması önemlidir. Giyiminizi ve tarzınızı tamamlayacak en önemli ürünlerden biri de kol saatleri olacaktır. Bu nedenle farklı modellerin dolabınızda bulunmasına özen göstermelisiniz.

 Saçlarınızın yataktan kalkmış gibi dağınık olmamasına özen gösterin. Jöle kullanıyorsanız abartıya kaçmayın. Saçlarınız düzgün, taranmış ve temiz olmalıdır. Erkekler mutlaka traş olmalı, bıyık ve sakalına düzgün şekil vermelidir.

Doğru kıyafetler yanında kişisel temizliğe de önem vermelisiniz. Tırnaklarınız temiz olmalıdır. Hafif kokular tercih etmelisiniz. Parfümünüzü üzerinize çok sıkmamalısınız. Bu kötü bir etki yaratır.

Güncel İlanlar

Tümü