Labkariyer - kariyer iş ilanları
İŞVEREN

Kırılma İndisi Ölçümünde Farklı Uygulamalar için Farklı Refraktometreler

Kırılma İndisi Ölçümünde Farklı Uygulamalar için Farklı Refraktometreler

Paylaş: Gönder

Kırılma İndisi Ölçümünde Farklı Uygulamalar için Farklı Refraktometreler: 

Genellikle sıvıların, kırılma indisi veya Briks ölçümünde kullanılan refraktometrelerin; katılarda ve filmlerde de kırılma indisini ölçebildiğini biliyor muydunuz?

Katıların ve Filmlerin Kırılma İndisi Ölçümü

Katıların ve yarı katıların kırılma indisi; şeffaflık, pigmentasyon veya parti kalitesinin tutarlılığını sağlamak ve kaliteyi izlemek için hammaddeler veya bitmiş ürünler üzerinde ölçülebilir. Doğru aksesuarlarla donatılmış bir refraktometre ve ölçüm için kullanılan metot ile son derece hassas ölçümler yapmak mümkündür.

Uygulama Alanları: Katıların, Filmlerin, Plastiklerin, Reçinelerin, Kontak Lenslerin, Göz için lenslerin v.b. 

Ölçülebilecek malzeme türleri: Filmler, cam, plastikler, reçineler, bantlar, yarı katılar, silikonlar

Katı ölçüm kiti ile donatılmış bir refraktometre, katıların, birçok filmin, levha ürünlerinin ve yarı katıların Refraktif İndeksini ölçmek için kullanılabilir.

Pürüzsüz bir yüzeye sahip 14 mm'lik bir disk şeklinde hazırlanabilen herhangi bir katı numune ölçülebilir. Kalınlık önemli değildir, ancak numunenin düz, optik bir yüzü olmalıdır.

Numune silikon gibi yumuşaksa, doğrudan prizmanın üzerine yerleştirilebilir. 

Plastik numuneler gibi daha çıkıntılı yüzeye sahipse, bir “Optik Transfer Akışkanı”na ihtiyacınız olacaktır. Kullandığınız akışkan, ölçtüğünüz numuneden daha yüksek Refraktif İndeks değerine sahip olmalıdır.

Katı ölçüm kiti Refraktometreye uyacak şekilde tasarlanmıştır. Katı malzemelerin ölçüm doğruluğu, numune tipine ve hazırlığına bağlı olarak değişeceğinden, olası ölçüm hatalarına karşın mümkün olan en hassas refraktometre ile çalışmalıdır.

 

Çoklu Dalgaboylarında Refraktif İndeks Ölçümü

Genellikle kontak lens üreticileri ve üniversitelerde araştırmalarda kullanılırlar. 8 adete (589.3 nm Na-D (standart), 435.8 nm Hg-g, 480.0 nm Cd-F', 486.1 nm H-F, 488.0 nm Ar/Ion, 514.5 nm Ar/Ion, 532.0 nm Nd/Yag, 546.1 nm Hg-e, 632.8 nm He/Ne, 643.8 nm Cd-C', 656.3 nm H-F') kadar takılabilen filtrelerle farklı dalga boylarında ölçüm yapabilmek mümkündür. Çoklu Dalga boyunda sahip refraktometreler aşağıdaki uygulamalar için kullanılır

 • Kontak lensler, dijital kamera lensleri gibi plastik veya camdan yapılmış lensler de kullanılır.
 • Üretim sırasında cam ve polimerlerin kalite kontrolü
 • Dispersiyon ve Abbe numarası ölçümü VD, Vd ve Ve
 • Mikroskoplar için sıvı imersiyon yağları
 • Akrilik cam, polikarbonlar, siklo olefin oligomerler
 • Optik kaplama ve yapıştırıcılar

Kontak Lenslerin Refraktif İndeks Ölçümü

Kontak Lens Refraktometreleri, hem sert hem de yumuşak kontak lenslerin ve tuz solüsyonlarının refraktif indeksini doğru şekilde kontrol edilmesi için tasarlanmıştır. Kontak Lens refraktometresi seçilirken aşağıdaki hususlara dikkat edilmesi gerekir.

 • Solüsyon matrisin dışına itilirse, yumuşak kontak lenslerin kırılma indeksini değiştirecektir. Refraktometrenin hafif ancak tekrarlanabilir bir basınç kullanarak tekrar üretilebilirliği arttırabilmelidir.
 • Yumuşak kontak lenslerin yırtılması kolaydır ve doğru şekilde konumlandırılması zordur. Lensi yerleştirmeyi, alçakta ve doğrudan operatörün önünde konumlandırarak, lensin eller destekli bir konumda yerleştirilmesini kolaylaştırmalıdır.
 • Kontak lensi yavaşça ölçüm pozisyonuna indiren yumuşak bir konumlandırma cihazına sahiptir ve sıkıştırma nedeniyle değişiklikleri en aza indirmelidir.
 • Kullanıcının kontak lens üzerine uygulayacağı basınç miktarını seçmesine ve ardından her seferinde aynı miktarda basınç uygulamasına olanak tanımalıdır.
 • Kontakt lens gibi salin içinde farklı kırılma indislerinin olduğu bir uygulama çok daha küçük bir ölçüm noktası gerektirir; bu küçük noktayı oluşturmak için farklı bir odaklama sistemi kullanan, birkaç mm uzunluğunda bir şerit boyunca ölçüm yapmalıdır.
 • Çoklu dalga boyuna sahip refraktometrelerle Lenslerin Abbe numaralarını da tespit etmek mümkündür.

Çok Küçük Hacimli Numunelerin Refraktif İndeks Ölçümü

Biyolojik bilimler için tasarlanan bu tip refraktometreler, genellikle 10µl’den başlayan çok az miktarda numunelerin dahi refraktif indeksini ölçebilirler. 

Daha küçük hacimli haznesine, numuneyi tam ölçüm noktasına getirecek şekilde damlatılır, baskı ayağını numunenin üzerine yerleştirilir ve ölçüm alınır. 

 

Müge KALKAN
LabKariyer
Managing Director

KASIM 2023

Güncel İlanlar

Tümü