Labkariyer - kariyer iş ilanları
İŞVEREN

Beden Diliniz Sizi Ele Verir

Beden Diliniz Sizi Ele Verir

Paylaş: Gönder

Beden Diliniz Sizi Ele Verir 

Beden dilimiz karşımızdakini etkileme ve bilinçaltına mesaj göndermede inanılmaz etkilidir. 

İiletişimde kelimelerin önemi yaklaşık olarak; yüzde 7, tonlamanın önemi yüzde 38  beden dilinin önemi ise yüzde 55 olarak ortaya çıkıyor. O zaman işe alımda en önemli aşmalardan biride beden dilini doğru kullanmaktan geçiyor.

İşte, İş görüşmesinde en doğru şekilde beden dilini kullanma taktikleri

Başlangıç önemli özgüvenini ortaya koy doğru başla

İşe alımınızı en çok etkileyecek davranış özgüveniniz olduğunuzu unutmayın. Hiçbir işe alım uzmanı kendine özgüveni olmayan birini işe almak istemez. Bunun için yapmanız gereken ilk hareketler ise kendinize olan özgüven, sıkı bir tokalaşma, konuşurken göz teması kurma ve dik bir oturuş olmalıdır.

Doğal olmaya dikkat edin

İş görüşmesinde normal hayatta nasıl davranıyorsanız öyle davranın ve doğal olun. Hiçbir hareketiniz abartıya kaçmamalı, jest ve mimik gibi davranışları da tozunda kullanmanızda bir sakınca olmaz. Yapacağınız jest, mimik ve diğer davranışlarda ne kadar özgüvenli, kendinizden emin, doğal ve saygılı olduğunuzu ortaya koymalı. Tokalaşırken özgüvenli olduğunuzu gösterin

İşe alım uzmanı ile karşılaştığınız an kendisine hissettirecek kadar güçlü bir tokalaşma gerçekleştirin ama abartıya kaçmayın. Unutmayın eli aşırı sıkmak ne kadar kompleksli olduğunuzu; gevşek sıkmak ise ne kadar güvensiz olduğunuzu gösterir. Siz tokalaşmayı kendinizden emin ve tozunda yapmaya gayret edin.

Gülümseyin

Pozitif olun negatif tavırlardan kaçının. Görüşmede abartmadan tebessüm edin ve gülümseyin. Gülmek hem sizin kendinize daha özgüvenli olmanızı hem de karşınızdakinin size daha güven duymasını sağlar.

Kendinizi kasmayın ve dik oturmaya dikkat edin
 

Dik oturmanız; dikkatli, iletişime açık, kendinden emin ve konuşmaya hazır olduğunuzu gösterir. Kasılmamaya dikkat edin, işe alım uzmanları buna çok dikkat ederler. Kambur oturmak ise özgüvensiz olduğunuzu gösterir.

Yavaş, sakin ve tane tane konuşun

İşe alım uzmanları stresli olup olmadığınıza çok ama çok dikkat ederler. Eğer hızlı, alçak sesle ya da kekeleyerek konuşursanız stresli olduğunuz anlamına gelir buna dikkat edin. Yapmanız gereken sakin, yavaş ve karşınızdakinin sizi net duyacağı bir ses tonu ile kendinizi ifade etmenizdir.

Kollarınızı bağlamayın

İletişime kapalı ve sabit fikirli olduğunuzu en iyi ifade eden davranış kollarınızın kapalı olmasıdır. İş görüşmesinde kollarınızı kesinlikle bağlamayın ama dikkat dağıtacak kadarda hareketli ellerinizi kullanmayın.

Elleriniz masanın üstünde tutun altında değil

Kendinize güvensizliğin bir belirtisi de ellerinizin masanın altında olmasıdır. Sorulara cevap verirken bir şeyleri gizlediğiniz hissi de uyandırır. Size sorulan sorulara cevap verirken ellerinizi vereceğiniz cevaba uygun şekilde kullanın ve masa üstünde tutmaya gayret gösterin.

Saçınızla, sakalınızla, kulağınızla veya elbisenizle oynamayın

Saç, sakal, kulak veya elbiseniz ile oynamak karşınızdakini oyalamak ve yalan atma durumu olduğu algısı oluşturur. İş görüşmesi esnasında bu davranışlardan kaçınmaya dikkat edin.

Dudak büzmekten kaçının

Jest ve mimikler bazen bilerek, bazen kendiliğinden, bazen de istenmedik hareketler olarak ortaya çıkar. Örneğin dudakları birleştirerek sağa veya sola doğru kaydırdığımızda bu hareket beğenmeme, önemsememe, aşağılama anlamlarına gelir. Derin bir nefes alarak mülakata girerseniz yanlış anlaşılabilecek mimikler yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Kaşlarınızı çatmayın

Şartlar ne olursa olsun hiç kimse çatık kaşlı biri ile muhatap olmak istemez. Rahat bırakılmış kaşlar iletişime açık bir duruşu sergiler, çatık kaşlar ise egemenlik, üstünlük ve bazen de öfkenin işaretçisi anlamına gelir. İş görüşmenizin olumlu geçmesini istiyorsanız görüşme boyunca çatık kaşlı olmamaya özen gösterin.

El parmak uçlarınızı birleştirin, özgüven göstergesi

Konuşurken el parmak uçlarınızı birleştirmeniz özgüveninizin çok yüksek olduğunu gösterir. Siyasetçiler, bürokratlar yada üst düzey yöneticiler genelde konuşma esnasında el parmak uçlarını birleştirerek kendilerinden ne kadar emin olduklarını göstermeye çalışırlar. Tabi ki bu hareketler bilinçli yapılan ve kitleleri ikna etmeye yönelik bir vücut dili kullanma hareketidir.

Abartılı el kol hareketleri yapmayın

En dikkat edici hareketlerden biride el kol hareketlerinin kullanılmasıdır. El ve kollarınızı abartılı şekilde kullanmanız sizi gergin, aceleci ve stresli olarak görmelerine neden olacaktır. İş görüşmesinde söylediklerinizle uyumlu, abartıya kaçmayan el kol hareketleri kullanın, işe alım konusunda heyecanınızı yansıtın ama abartıya kaçmayın.

Bacaklarınızı sallamayın sabit durmaya özen gösterin

Bazen gerildiğimiz anlarda farkında bile olmadan ayaklarımızı bilinçsizce hareket ettirmeye başlarız. Uzmanlara göre, ayak hareketleri ne kadar çoksa, kişi o kadar çok yalan söyleme potansiyeline sahip. Bu nedenle, yanlış bir izlenim uyandırmamak adına, birkaç dakika bacaklarınızı sallamadan durmayı deneyebilirsiniz.

Sakin davranın ve elinizi yumruk yapmayın

Elini yumruk yapmak, güçlü görünmeye çalışıp aslında bir zayıflık göstergesidir. İş görüşmesinde elinizi yumruk yapmak için bir sebep yok rahat olun ve yukarıda da değindiğimiz gibi ellerinizi masa üstünde tutun

Saate bakıp durmayın

Saate bakmak, ne kadar aceleci ve sabırsız olduğunuzu gösterir. İşe alım uzmanları bu davranışı saygısızlık olarak algılar çünkü işe ihtiyacı olan sizsiniz ve size onlar zaman ayırmış. Yapmanız gereken iş görüşmesi boyunca saate bakmamaya özen göstermek.

Göz teması kurmaktan kaçınmayın

İşe alım uzmanları ile görüşmede sürekli gözlerinin içine bakmanız tabiki doğru değil ama konuşurken ve özellikle mesaj vermek istediğinizde göz teması kurmaya özen gösterin. Dikkat etmeniz gereken bir durumda yere bakarak konuşmamaya dikkat edin. Yere bakarak konuşmakta özgüvensizlik ve kendinden emin olmama durumunu ortaya koyar.

İşe alım uzmanının tam karşısına oturmamaya dikkat edin

İş görüşmesi esnasında işe alım uzmanının tam karşısında ve dümdüz oturmak rahatsız hissetmenize neden olabilir. Çünkü bu duruş açısı bilinçaltında rekabet ve disiplin hissi uyandırır. Sandalyenizi hafif çevirin ya da görüşmeyi yaptığınız kişinin sağ tarafında oturmaya dikkat edin. Görüşmede kendinizi iyi hissetmeniz hayati öneme sahip.

Başınızı fazla sallamayın

Baş sallama "katılıyorum" anlamına gelir. Karşınızdaki konuşurken "onu anladığınızı ve aynı düşünceyi paylaştığınızı" anlamına gelen bir beden dili ifadesidir. Ancak karşınızdaki uzun süreli bir konuşma yaparsa konuşma sonuna kadar sürekli kafanızı sallamayın.

Uyuşuk uyuşuk oturmayın

Hayattan bıkmış özgüvensiz bir duruşla herhalde iş görüşmesi yapmayı aklınızdan geçirmiyorsunuz. Unutmayın, omuzlar düşük ve öne doğru eğik bir vaziyet tamamen karşı tarafa bir saygısızlık anlamına gelir. Sanki birilerin sizi oraya zorla götürmüş havası yaratır. Kendinizden emin, dik duruşla ve ses tonunuzu da iyi ayarlayarak konuşmalısınız.

Güncel İlanlar

Tümü